Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu (AMAK) 2016-cı il, oktyabr ayının 15-indən etibarən Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üzrə Şərq Alyansı (EASST), FIA Fondu, Böyük Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Yol Polisi İdarəsi ilə əməkdaşlıq edərək həm Azərbaycan, həm də Rus bölmələri üzrə 4 – 14 yaşadək uşaqlar arasında həftəlik əsasda 5 dövlət məktəbi və 5 özəl uşaq bağçasında EASST Yol Təhlükəsizliyi Təhsil paketinin pilot layihəsi çərçivəsində tədrisini həyata keçirirdi.
Tədrisin bir hissəsi kimi, AMAK Azərbaycan Respublikası Dövlət Yol Polisini də prosesə cəlb etmiş və noyabrın 28-dən etibarən Yol Polisi nümayəndələri pilot məktəblərin Azərbaycan və Rus bölmələrindən olan siniflərlə görüşərək tədris prosesində birbaşa iştirak etdi.
Tədris müddətində Dövlət Yol Polisi nümayəndələri uşaqlarla müzakirələr apararaq onlardan yol hərəkəti təhlükəsizliyi haqqında məlumatlılıqlarını yoxlamaq məqsədilə ilə suallar soruşmuş, eyni zamanda məktəblilərə məktəbə gedib-gələrkən gündəlik əməl etməli olduqları faydalı məsləhətlər də vermişdir. Dövlət Yol Polisi əməkdaşları, həmçinin, üzərində yol hərəkəti təhlükəsizliyi barəsində vacib mesajlar olan və xüsusi olaraq şagirdlərin hər biri üçün EASST tərəfindən hazırlanmış posterlər və əlfəcinlər paylayaraq üzərində qeyd olunan mesajlar ətrafında da müzakirələr apardılar. Uşaqlar bu müzakirələrə gözlənilməz həvəs və maraq göstərərək həm Dövlət Yol Polisi əməkdaşlarını, həm də müəllim və valideynlərini verdikləri suallar və, xüsusilə də, öz sürücü valideynlərini təhlükəsizlik kəməri bağlamaq, sürət həddini aşmaq və maşını idarə edərkən telefonla danışmaq kimi məsələlərdə maarifləndirmək mövzularına olan münasibətləri ilə təəccübləndirdilər.

Since October 15, 2016 Azerbaijan National Automobile Club (AMAK), in cooperation with Eastern Alliance for Safe and Sustainable Transport (EASST), FIA Foundation, the British Embassy in Baku, Ministry of Education and State Traffic Police Department of the Republic of Azerbaijan, is implementing EASST Road Safety Education pack, at 5 public schools and 5 private kindergartens. The education process is implemented on weekly basis among children of the age of 4–14 in both Azerbaijani and Russian sectors.
As part of this education process, AMAK involved Baku State Road Police and as from November 28 Road Police representatives have been delivering one course per each class in both Azerbaijani and Russian sectors of the pilot schools. During these courses, Road Police representatives hold discussions with children, asking various road safety related questions to evaluate their level of knowledge and awareness, as well as share valuable recommendations that children can apply on daily basis while going to school and back. Road Police representatives also hold discussions around special EASST posters and bookmarks with key messages on road safety that were prepared for them and distributed to each class.
Children showed unexpected enthusiasm and interest to these discussions and surprised both Road Police representatives and their own teachers with their questions and requests for recommendations, specifically related to tips on how to educate/advice their own driving parents on wearing seat-belts, speeding, talking on the phone while driving, etc.
It is worth mentioning that involving Road Police t in road safety education process at schools is unique, since Road Police has been cooperating with schools mainly as jury on certain competitions without direct participation in the education process.