Son on ildə London şəhəri yol-nəqliyyat hadisələrin qurbanlarının 50% azalmasına nail olmuşdu, lakin şəhərin meri Sadiq Khan bununla qane olmaq istəmir. Khan bu yaxınlarda 2030-cu ilə qədər ölümlərin və ağır xəsarətlərin 70% azalacağını və 2041 ilə qədər sıfıra enəcəyini hədəflədi.
Uzun illərdi şəhər qəsdən şəxsi avtomobil axınını azaldır, piyada zonalarını genişlədir və küçə sahələrini daha çox avtobus və velosipedlər üçün ayırır. Bunun nəticəsində şəhər 2000-ci ildən bəri yol nəqliyyat ölümlərin və ağır xəsarətlərinin 59% azalmasına nail olmuşdur.
London ardıcıl olaraq yol-nəqliyyat təlafarlarını və ağır xəsarətləri azaldır. Mənbə: Transport for London
Sadiq Khanın təşəbbüsləri çox təəssüratdlı və diqqət çəkəndir, bu istiqamətdə görülən işlərin çoxsu isə uzun müddətdir ki, həyata keçirilir. Gəlin əsas təşəbbüslərə nəzər yetirək.
1. Saatda 20 mil (32 km/s) zonaları
London bütün sahəsi 8 km2 olan məzkəzi zonada (giriş haqqı tələb edilən zonada) sürət məhdudiyyətini 32 km/s qədər azaldacaq. Şəhərin digər tərəflərində isə bu məhdudiyyat 37 yuxarı riskli zonlararda və mərkəzlərdə tədbiq ediləcək.
2. Təhlükəsiz yol ayrıcları
Londonun nəqliyyat agetliyi (Transport for London) şəhərdə 73 təhlükəli yol ayrıclarını müəyyən etmiş və onlardan artıq 21 yenidən layihələndirmişdir. Khan ən çox problem yaradan yol ayrıcları üçün 54 milyon funt sterlinq xərcləməyə planlaşdırır və nəticədə daha 33 yol ayrıclarında işlər 2023-ci ilə qədər yekunlaşacaq.
3. “Sağlam küçələr”
Hazırda London küçələrin piyadalar, velosipedçilər və ictimai nəqliyyat üçün daha əlverişli və cəlbedici etmək üçün əhəmiyyətli resurlar ayırır. Məqsəd şəhər küçələrində mexaniki nəqliyyat vasitərinin dominatlığını azaltmaqdır. Avtobus və velosiped yollarına və zolaqlarına əlavə olaraq tədbirlər planı küçələrdə skamyaların, ağacların və ictimai incəsənətin yerləşdirilməsini nəzərdə tutur. 2041-ci ilə qədər məqsəd gündə 3 milyon və ya 10-15% avtomobil səfərlərini azaltmaqdır
4. Təhlükəsiz nəqliyyat vasitələri
Yol-nəqliyyat ölümlərinə, xüsusi ilə piyada və velosipedçilərin xəsarətlərinə və tələfatlarına təsir göstərən amil iri nəqliyyat vasitələridir. London şəhərində ümumi nəqliyyat yürüşünün 5% iri maşınlara aid olmasına baxmayaraq, velosipedçilərin iştiraki ilə baş verən ölüm hadısələrin 50% iri nəqliyyat vasitələrinin payına düşür.
London iri avtomaşınlarının daha təhlükəsiz dizaynına yönəlmiş standartların qəbul edilməsi üçün çox böyük səy göstərir. Şəhər bu mövzuda avtobus və yük maşınlarının istehsalçıları ilə işləyir və sürəti məhdudlaşdıran texnologiyaların və təhlükəsiz ön hissələrin tədbiqi üçün çalışır. Nəticədə avtobusların törətditi ölünlə nəticələnən qəzalara 2030-cu ilə kimi son qoyulmalıdır.
Digər problem isə yük maşınlarının kor zonaları və digər təhlükəli olan amilləri nəzərdən keçirilir. Şəhər yük maşınları üçün 5 ulduzlu reytinq işləyib yaratmışdır. 2019-ci ildən etibarən aşağı reytinqli yük maşınları şəhərin küçələrinə buraxılmayacaq.
5. Məsuliyyətli polis
London hüquq pozuntuları ilə mübarizədə təmami ilə yeni yanaşma tədbiq edəcək. Şəhərin strateji məqsədləri daha çox zərər gətirən sürücüləri hədəfləyir. Məsələn, təkrarən sərxoş halda maşın idarə edən və ya telefonla ismarıc yazan sürücülərə qarşı ciddi tədbirlər görüləcək.
Londonun polis departamenti daxində “Ağır Qəzaların Araşdırması Bölümü” adlı struktur vahidi yaradıb. Bun struktur vahidinin işo ancaq ciddi qayda pozuntuları nəticəsində baş vermiş hadisələri araşdırmaqla məhdudlaşmır, eyni zamanda onun işi belə hadisələrənin səbələrini öyrənir və şəhərə bu kimi hadisələrin baş verməməsi üçün kömək edir.

London has reduced traffic deaths nearly 50 percent in the last decade, but Mayor Sadiq Khan isn’t satisfied. Khan announced the release of a plan to reduce traffic fatalities and serious injuries 70 percent by 2030, and to eliminate deaths entirely by 2041
For many years, the city has intentionally reduced car traffic, added pedestrian zones, and carved out street space for buses and bicycling. One result has been an impressive 59 percent drop in fatalities and serious injuries since 2000.
London has been steadily reducing traffic deaths and injuries. Chart: Transport for London
While Khan’s plan includes several initiatives that were already underway, the scope of it remains impressive and worth attention. Here’s a look at the major initiatives.
1. 20 mph zones
London will reduce the speed limit to 20 mph throughout its entire center-city congestion charging zone, an area of eight square miles. In the rest of the city, the speed limit will be reduced to 20 mph at “37 town centers and high risk locations.”
2. Safer intersections
Transport for London has systematically identified and redesigned 21 of the city’s 73 most dangerous intersections so far. Khan’s plan calls for spending £54 million over the next four years to fix the intersections that are causing the biggest hazards, with 33 more either completed or in progress by 2023.
3. “Healthy Streets”
London is investing significant resources in street projects that make walking, biking, and transit more appealing, with an explicit objective to reduce “the dominance of motorized traffic” in the city. In addition to bus lanes and bike lanes, the treatments include benches, street trees, and public art. By 2041, the goal is to eliminate three million car trips per day, or a reduction of 10-15 percent.
4. Safer vehicles
Large vehicles are involved in a disproportionate share of traffic deaths, especially pedestrian and cyclist fatalities. Though heavy trucks account for less than 5 percent of vehicle miles in London, they account for 50 percent of cyclist fatalities.
London is very serious about imposing better design standards for vehicles that can cause the most harm. The city is working with manufacturers to redesign its buses with speed-limiting technology and more forgiving front ends, with an eye toward ending fatal bus collisions by 2030.
In addition, London is cracking down on commercial trucks that have big blind spots and other safety hazards. The city has developed a five-star rating system for commercial trucks. In 2019, the commercial trucks with the worst rating will no longer be allowed on London streets.
5. Responsive policing
London is taking a thoughtful approach to enforcement. The city’s strategy calls for targeting the drivers who cause the most harm, including those who repeatedly drink and drive or text and drive.
London’s police department houses a “Serious Collision Investigation Unit” that will not only investigate the most severe cases of reckless driving, but also identify the factors causing a wide range of collisions to help the city prevent crashes.