TƏHLÜKƏSİZLİK YOLLARDAN DEYİL, BAŞLARDAN BAŞLAYIR
İsveçdə yaradılmış Vision Zero proqramının (sıfır ölüm) bir cümlə ilə təsvir etmək olar: yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində heç kim ölməməlidir. Tədricən bu ideya digər ölkələrə də yayılır, halbuki problemlər də yaşanır. Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi məsələlərini müzakirə edərkən çox zaman hadisə qurbanlarını ittiham edirlər, işıqqaytarıcı jiletlərdən istifadə etməyi, yolu keçərkən telefondan istifadə etməməyi tövsiyyə edirlər.
2016-cı ildə Toronto şəhərinin meri tam ciddiliklə bəyan edib ki, bütün problemlər piyadaların telefonlardan istifadə etdiyi, qulaqcıqlarla musiqi dinləmələri və harda gəldi yolu keçmələri nəticəsində yaranır. Bununla belə, bu şəhərin rəhbərliyi formal olaraq Vision Zero prinsiplərini tədbiq etmələrini bəyan edirdilər.
Umumiyyətlə məmurlar yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində ölümlərinin azaldıması haqqında çox danışırlar, lakin çox zaman buna necə nail olmaq haqqında geniş biliklərə malik deyillər. Çox zaman onlar bir şeyi nəzərdən qaçırırlar - dizayn (küçələrin layihələndirilməsi) olduqca vacibdir. Bu həqiqəti bir çox Avropa şəhərlərində dərk ediblər, Hollandiyada isə bu prinsipdən artıq bir neçə onilliklər ərzində istifadə edirlər. Hələ 1980-cı illərdə Hollandiyanın Utrext şəhərinin polisi aşkar etdi ki, təhlükəli yol-nəqliyyat hadisələrinin azaldılması yönəlmiş təbbirlər işləmir və belə gənayətə gəliblər: “əgər qaydalar işləmirsə, deməli onları dəyişmək lazımdır”. Əgər sürücülər daim sürət həddini aşırlarsa, problem sürücülərdə deyil, problem küçənin quruluşundadır. O zamanlar Niderland qazetləri yazırdı: “Qayda pozan sürücüləri cərimələməkdən öncə, biz onların nə qədər çox olduğu haqqında anlayışa gəlməliyik. Əgər onlar çoxluq təşkil edirlərsə, cərimələr kömək etməyəcək, deməli belə eləmək lazıçdır ki, sürət məhdudiyyətini aşmaq mümkünsüz olsun”
İsveçdə icad olunmuş Vision Zero həmin bu prinsiplərin üzərində qurulub və onun icrası olümlə nəticələm yol-nəqliyyat hadisələrinə qarşı yeni yanaşma tələb edir. Etiraf etmək lazımdır ki, heç bir insan mükəmməl deyil və heç bir formal qayda və cərimələr bunu dəyişməyəcək.
Nyu-York şəhərində Vision Zero proqramına dəstək aksiyası. Məmbə: vaccaroandwhite.com
Yeni prinsipləri hələ də qəbul etməyən Şimali Amerika, Russiya, MDB və digər ölkələrin şəhərlərinin nəqliyyat sistemlərində ölümcül təhlükə var. Bizim küçələr elə layihələdirilib ki, sürücülər idarə edə bilməyəcəkləri ifrat riskə gedirlər. Biz isə səbəb və nəticəni fərqləndirə bilmirik və bir çox halda hadisə qurbanlarını ittiham edirik.  Biz həqiqi təhlükələri nəzərə almırıq və diqqətimizi qulaqcıqlarda, siqaret çəkmədəş, sərnişinlərdə və sairdə cəmləyirik. Biz səhv etməyə davam edirik- insan faktory həmişə mövcuddur, ilin 365 günü. Səmərəni nəqliyyat sistemi bunu nəzərə almalıdır.
İsveçin statistik göstəriciləri bu yanaşmanın düzgün olmasını təsdiq edir: göy xətt avtomobil səyahətlərinin dinamikasını, sarı xətt isə yol-nəqliyyat hadisələrin qurbanlarını göstərir. Məmbə: visionzeroinitiative.com
Nyu-York şəhəri Vision Zero prinsiplərini ciddi qəbul edən şəhərlərdən biridir. Bununla belə orada ancaq təhlükəsiz küçə infrastrukturunun qurulması ilə məhdudlaşmırlar, onlar nəzərə alırlar ki, bəzi adamların nümayişkar şəkildə pis davranırlar. Misal üçün, onlar qəstən sürət həddini aşırlar və döndükləri yerə baxmırlar. Adətən belə hallarda sürək həddini aşağı salmaq və cərimələri çoxaltmaq təklif olunur. Buna baxmayaraq belə tədbirlər bir çox halda səmərəsiz olur, cünki inzinbati tədbirlər yaxşı və təhklükəsiz infrastrukturu əvəz edə bilmir. Misal üçün əgər hər hansı bir yolda sürət məhdudiyyəti 60 km/s-dırsa, amma həmin küçə maqistral yol kimi layihələdirilib, əksər sürücülər sürət həddini aşmağa meyl edəcəklər.
«Yol hərəkəti qaydalarına əməl edin». Nyu-York. Məmbə: theepochtimes.com
Nyu-yorkda bu prinsipləri anlayırlar, buna görə də küçələri bütün iştirakçılar üçün bərabər şəkildə rahat təşkil edirlər. Misal üçün piyada yolu keçmək üçün bir kilometerə yaxın məsafəni qət etməli olmur, çünki piyada keçidlər məhz onlara ehtiyac olan yerlərdə yerləşdirilir. Planlaşdırıcılar piyada, velosipedçi və avtomobil axınlarını ayırmağa çalışırlar. Küçələrdə məhdud mobilli insanlar üçün təhlükəsizlik adaları inşa olunur.
Vision Zero çox kompleksli yanaşma tələb edir. Əgər kimsə desə ki, bu məqalədə insanların yolun ortasında sms yazmaq hüququ qorunur, bu belə deyil, sadəcə inslanların axmaq hərəkətlərinə qarşı qanun acizdir. İnsanlar yolun ortasında və ya sükan arxsında sms yazırlar və bu daim baş verir. Eyni məntiqlə şəhərdə piyada gəzmək, yaşlı insanlara küçəyə çıxmaq və telefona daim baxan yeniyetmələri qadağan etmək lazımdır, qeyd edək ki, Kanadada  yol-nəqliyyat hadisələrinin 65%-i məhz belə yeniyetmələrinin iştikaki ilə olur. Bu tam olaraq yol hərəkətinin indiki təşkilinə uyğun gəlir, çünki system sürücülərin mənzil başına 3 dəqiqə tez çatmasına yönəlib. Bunun yerinə system mənzil başına hamının sağ-salamat çatması hədəflənməlidir.

The objective of the Swedish program Vision Zero (Zero deaths) can be described in one sentence: no one should die in an accident. Gradually this idea extends to other countries of the world, although it does not always go smoothly. Conversations about traffic safety often result in accusations of victims, recommendations to wear light-tight vests and not use the phone during crossing of the street.
In 2016, the vice mayor of Toronto seriously stated that all the troubles are due to pedestrians who contrantly use their phones, listen to music in headphones and cross the street wherever they like. All these despite the fact that the authorities of the city formally adopt Vision Zero.
Officials generally say a lot about reducing the death rate in road accidents, but they often do not understand how this is done at all. They forget about the main thing - design matters. This truth has already been learned in many European countries, and in Holland this principle has been followed for several decades. Back in the 1980s, the police of Utrecht found that measures aimed at reducing dangerous accidents are not effective, and made the right conclusion: "If the rules do not work, they need to be changed." If drivers constantly exceed the speed, it's not the drivers, but how the street design problem. "Before fining violators, we first need to understand how many of them are around. If the proportion of violators is high, fines will not help here - it is necessary to make sure that speeding on this site becomes impossible, " local newspapers wrote in those years.
Invented in Sweden, the Vision Zero program is based on the same principle, so its implementation requires a new attitude to the problem of lethal traffic accidents. We must admit that a person is imperfect, and no rules and penalties will change this.
The action in support of Vision Zero in New York. Source: vaccaroandwhite.com
In the transport system of the cities of North America, Russia, CIS and other countries, where they have not yet mastered the new principles, there is a mortal danger. Our streets are designed to provoke drivers to risk, which they can not control. We are entangled in the cause-effect relationship and accuse the victim of the tragedy. We do not pay attention to real threats, concentrating all our attention on such trifles as music in headphones, smoking, passengers and etc. And we continue to make mistakes - the human factor is always present, 365 days a year. An efficient transport system must take this into account.
Instead of introducing new stupid rules that prohibit pedestrians from writing sms and improving their "behavior", one must look at the root: there is no such thing as an "incident" on the road - there are problems that need to be addressed.
Swedish statistics show the effectiveness of this approach: the blue line indicates the number of trips by car, and the yellow one indicates the number of victims of road accidents. Source: visionzeroinitiative.com
New York is one of those cities where they try to take seriously the ideas laid down in Vision Zero. But at the same time they not only try to design safer streets, but also proceed from the fact that some people behave maliciously. For example, they deliberately violate the speed limit and do don’t look where they turn. Therefore, they reduce the speed limit and impose fines for those violation. However, this does not work well - laws can not replace good design. For example, if you take a street with a speed limit of 60 km/h and build it as a highway, this street will be a source of massive violation of the rules, the environment itself will provoke drivers to exceed the speed.
New York. Source: theepochtimes.com
These principles are also understood in New York, therefore they try to make the streets equally convenient for different users. For example, you do not have to stomp a kilometer in search of a place to cross the street – crossings are arranged in the most popular places. Planners try to divide the flows of cars, cyclists and pedestrians. They equip the streets with islands of security for the convenience of less mobile people.
Vision Zero requires an integrated approach. And before the commentators accuse me of defending the right to text in the middle of the street, I will say that this is not about this. You cannot introduce a law against stupidity. People text in the middle of the street, people write them at the wheel - it happens all the time. Perhaps in order to combat this dangerous phenomenon, we should completely prohibit walking and driving. Old people also need to be banned - they move as slowly as teenagers, who are buried in the screens of their mobile phones and make up 65% of the victims in Canada. This fully corresponds to today's approach to the organization of traffic, when all the forces are directed at ensuring that drivers can reach the house three minutes earlier. Instead of taking care of everyone getting home safe and sound.