TƏHLÜKƏSİZLİK YOLLARDAN DEYİL, BAŞLARDAN BAŞLAYIR
İsveçdə yaradılmış Vision Zero proqramının (sıfır ölüm) bir cümlə ilə təsvir etmək olar: yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində heç kim ölməməlidir. Tədricən bu ideya digər ölkələrə də yayılır, halbuki problemlər də yaşanır. Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi məsələlərini müzakirə edərkən çox zaman hadisə qurbanlarını ittiham edirlər, işıqqaytarıcı jiletlərdən istifadə etməyi, yolu keçərkən telefondan istifadə etməməyi tövsiyyə edirlər.
2016-cı ildə Toronto şəhərinin meri tam ciddiliklə bəyan edib ki, bütün problemlər piyadaların telefonlardan istifadə etdiyi, qulaqcıqlarla musiqi dinləmələri və harda gəldi yolu keçmələri nəticəsində yaranır. Bununla belə, bu şəhərin rəhbərliyi formal olaraq Vision Zero prinsiplərini tədbiq etmələrini bəyan edirdilər.
Umumiyyətlə məmurlar yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində ölümlərinin azaldıması haqqında çox danışırlar, lakin çox zaman buna necə nail olmaq haqqında geniş biliklərə malik deyillər. Çox zaman onlar bir şeyi nəzərdən qaçırırlar - dizayn (küçələrin layihələndirilməsi) olduqca vacibdir. Bu həqiqəti bir çox Avropa şəhərlərində dərk ediblər, Hollandiyada isə bu prinsipdən artıq bir neçə onilliklər ərzində istifadə edirlər. Hələ 1980-cı illərdə Hollandiyanın Utrext şəhərinin polisi aşkar etdi ki, təhlükəli yol-nəqliyyat hadisələrinin azaldılması yönəlmiş təbbirlər işləmir və belə gənayətə gəliblər: “əgər qaydalar işləmirsə, deməli onları dəyişmək lazımdır”. Əgər sürücülər daim sürət həddini aşırlarsa, problem sürücülərdə deyil, problem küçənin quruluşundadır. O zamanlar Niderland qazetləri yazırdı: “Qayda pozan sürücüləri cərimələməkdən öncə, biz onların nə qədər çox olduğu haqqında anlayışa gəlməliyik. Əgər onlar çoxluq təşkil edirlərsə, cərimələr kömək etməyəcək, deməli belə eləmək lazıçdır ki, sürət məhdudiyyətini aşmaq mümkünsüz olsun”
İsveçdə icad olunmuş Vision Zero həmin bu prinsiplərin üzərində qurulub və onun icrası olümlə nəticələm yol-nəqliyyat hadisələrinə qarşı yeni yanaşma tələb edir. Etiraf etmək lazımdır ki, heç bir insan mükəmməl deyil və heç bir formal qayda və cərimələr bunu dəyişməyəcək.
Nyu-York şəhərində Vision Zero proqramına dəstək aksiyası. Məmbə: vaccaroandwhite.com
Yeni prinsipləri hələ də qəbul etməyən Şimali Amerika, Russiya, MDB və digər ölkələrin şəhərlərinin nəqliyyat sistemlərində ölümcül təhlükə var. Bizim küçələr elə layihələdirilib ki, sürücülər idarə edə bilməyəcəkləri ifrat riskə gedirlər. Biz isə səbəb və nəticəni fərqləndirə bilmirik və bir çox halda hadisə qurbanlarını ittiham edirik.  Biz həqiqi təhlükələri nəzərə almırıq və diqqətimizi qulaqcıqlarda, siqaret çəkmədəş, sərnişinlərdə və sairdə cəmləyirik. Biz səhv etməyə davam edirik- insan faktory həmişə mövcuddur, ilin 365 günü. Səmərəni nəqliyyat sistemi bunu nəzərə almalıdır.
İsveçin statistik göstəriciləri bu yanaşmanın düzgün olmasını təsdiq edir: göy xətt avtomobil səyahətlərinin dinamikasını, sarı xətt isə yol-nəqliyyat hadisələrin qurbanlarını göstərir. Məmbə: visionzeroinitiative.com
Nyu-York şəhəri Vision Zero prinsiplərini ciddi qəbul edən şəhərlərdən biridir. Bununla belə orada ancaq təhlükəsiz küçə infrastrukturunun qurulması ilə məhdudlaşmırlar, onlar nəzərə alırlar ki, bəzi adamların nümayişkar şəkildə pis davranırlar. Misal üçün, onlar qəstən sürət həddini aşırlar və döndükləri yerə baxmırlar. Adətən belə hallarda sürək həddini aşağı salmaq və cərimələri çoxaltmaq təklif olunur. Buna baxmayaraq belə tədbirlər bir çox halda səmərəsiz olur, cünki inzinbati tədbirlər yaxşı və təhklükəsiz infrastrukturu əvəz edə bilmir. Misal üçün əgər hər hansı bir yolda sürət məhdudiyyəti 60 km/s-dırsa, amma həmin küçə maqistral yol kimi layihələdirilib, əksər sürücülər sürət həddini aşmağa meyl edəcəklər.
«Yol hərəkəti qaydalarına əməl edin». Nyu-York. Məmbə: theepochtimes.com
Nyu-yorkda bu prinsipləri anlayırlar, buna görə də küçələri bütün iştirakçılar üçün bərabər şəkildə rahat təşkil edirlər. Misal üçün piyada yolu keçmək üçün bir kilometerə yaxın məsafəni qət etməli olmur, çünki piyada keçidlər məhz onlara ehtiyac olan yerlərdə yerləşdirilir. Planlaşdırıcılar piyada, velosipedçi və avtomobil axınlarını ayırmağa çalışırlar. Küçələrdə məhdud mobilli insanlar üçün təhlükəsizlik adaları inşa olunur.
Vision Zero çox kompleksli yanaşma tələb edir. Əgər kimsə desə ki, bu məqalədə insanların yolun ortasında sms yazmaq hüququ qorunur, bu belə deyil, sadəcə inslanların axmaq hərəkətlərinə qarşı qanun acizdir. İnsanlar yolun ortasında və ya sükan arxsında sms yazırlar və bu daim baş verir. Eyni məntiqlə şəhərdə piyada gəzmək, yaşlı insanlara küçəyə çıxmaq və telefona daim baxan yeniyetmələri qadağan etmək lazımdır, qeyd edək ki, Kanadada  yol-nəqliyyat hadisələrinin 65%-i məhz belə yeniyetmələrinin iştikaki ilə olur. Bu tam olaraq yol hərəkətinin indiki təşkilinə uyğun gəlir, çünki system sürücülərin mənzil başına 3 dəqiqə tez çatmasına yönəlib. Bunun yerinə system mənzil başına hamının sağ-salamat çatması hədəflənməlidir.

БЕЗОПАСНОСТЬ НАЧИНАЕТСЯ НЕ НА ДОРОГАХ, А В ГОЛОВАХ
Смысл придуманной в Швеции программы Vision Zero (Ноль смертей) можно описать одним предложением: никто не должен умирать в ДТП. Постепенно эта идея распространяется и на другие страны мира, хотя не всегда это идет гладко. Разговоры о безопасности движения часто выливаются в обвинения жертв, рекомендации носить светотражающую одежду и не пользоваться телефоном во время перехода улицы.
В 2016 году вицэ-мэр Торонто всерьез заявлял, что все беды — из-за пешеходов, которые не отлипают от своих телефонов, слушают музыку в наушниках и переходят улицу где попало. И это при том, что власти города формально подключились к программе Vision Zero.
Чиновники вообще много говорят о снижении смертности в ДТП, но зачастую абсолютно не понимают, как это делается. Они забывают о главном — дизайн имеет значение. Эту истину уже усвоили во многих европейских странах, а в Голландии этим принципом руководствуются же несколько десяток лет. Еще в 1980-е годы полиция Утрехта обнаружила, что меры, направленные на снижение опасных ДТП не эффективны, и сделала правильный вывод: «Если правила не работают, их надо менять». Если водители постоянно превышают скорость, дело не в водителях, а в том, как устроена улица. «Прежде чем штрафовать нарушителей, мы сперва должны понять, насколько их много. Если доля нарушителей велика, штрафы тут не помогут — надо позаботиться о том, чтобы превышение скорости на этом участке стало невозможным», — писали в те годы местные газеты.
Придуманная в Швеции программа Vision Zero основана на том же принципе, поэтому ее реализация требует нового отношения к проблеме летальных ДТП. Надо признать, что человек несовершенен, и никакие правила и штрафы этого не изменят.
Акция в поддержку VisionZero в Нью-Йорке. Источник: vaccaroandwhite.com
В транспортной системе городов Северной Америки, России и других стран, где еще не успели усвоить новые принципы, заложена смертельная опасность. Наши улицы спроектированы так, что провоцируют водителей на риск, который они не могут контролировать. Мы запутались в причинно-следственных связях и обвиняем в трагедии жертву. Мы не обращаем внимание на реальные угрозы, концентрируя все свое внимание на таких мелочах как музыка в наушниках, курение, пассажиры, насекомые и тому подобные вещи. И мы продолжаем ошибаться — человеческий фактор присутствует всегда, 365 дней в году. Эффективная транспортная система должна это учитывать.
Вместо того, чтобы вводить новые дурацкие правила, запрещающие пешеходам писать смски и улучшающие их «поведение», надо смотреть в корень: на дороге нет такой вещи как «происшествие» — есть проблемы, которые надо решать.
4
Шведская статистика показывает эффективность этого подхода: синей линией обозначено число поездок на машинах, а желтой — число жертв дорожных аварий. Источник: visionzeroinitiative.com
Нью-Йорк — один из тех городов, где пытаются серьезно отнестись к идеям, заложенным в Vision Zero. Но при этом там не только пытаются проектировать более безопасные улицы, но и исходят из того, что некоторые люди ведут себя злонамеренно. Например, нарочно нарушают скоростной режим и не смотрят куда поворачивают. Поэтому там снижают скоростной режим и вводят ответственность за его нарушение. Однако это плохо работает — законы не могут заменить хороший дизайн. Например если взять улицу с ограничением скорости в 60 км/ч и построить ее как скоростную дорогу, то на этой улице будет массовое нарушение правил, среда сама будет провоцировать водителей превышать скорость.
«Соблюдайте ПДД». Нью-Йорк. Источник: theepochtimes.com
Это в Нью-Йорке тоже понимают, поэтому стараются сделать улицы одинаково удобными для разных участников движения. Например, вам не придется топать километр в поисках места, чтобы перейти улицу — переходы устроены в самых востребованных местах. Планировщики стараются разделить потоки машин, велосипедистов и пешеходов. Оборудуют улицы островками безопасности для удобства маломобильных людей.
Vision Zero требует комплексного подхода. И прежде чем комментаторы обвинят меня в том, что я защищаю право писать смски посреди улицы, скажу, что речь не об этом. Нельзя ввести закон против глупости. Люди пишут смски посреди улицы, люди пишут их за рулем — это происходит постоянно. Возможно, в целях борьбы с этим опасным явлением нам стоит полностью запретить ходить пешком и ездить на машине. Стариков тоже надо запретить — они передвигаются так же медленно, как и тинейджеры, уткнувшиеся в экраны своих мобильников и составляющие в Канаде 65% жертв ДТП. Это полностью соответствует сегодняшнему подходу к организации дорожного движения, когда все силы направлены на то, чтобы водители машин могли добраться до дома на три минуты раньше. Вместо того, чтобы позаботиться о том, чтобы все добрались до дома живыми и здоровыми.