Statistik hesablamalara əsasən dünyada hər gün 3500 nəfər yolda həyatını itirir. Xüsusilə də, 15-29 yaş arası gənclər yol qəzalarına daha çox məruz qalırlar. Bu çox narahatedici və qəbuledilməz tendensiyadır və bunun sosial-iqtisadi nəticələrinin qarşısı mütləq alınmalıdır. FIA (Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası) da öz növbəsində dünya üzrə 245 üzv təşkilatı ilə birlikdə bu problemi həll etməyə çalışır.
Martın 10-u, cümə axşamı, FIA dünyada çöl reklamı üzrə lider olan JCDecaux şirkəti ilə birlikdə yeni “3500 həyat” adlı qlobal yol hərəkəti təhlükəsizliyi kampaniyasına start vermişdir. Açılış BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Zeid Ra’ad Al Hussein; Avropa Nəqliyyat Komissarı Violeta Bulç; Paris Bələdiyyə başçısı və C40 şəhərlər şəbəkəsi başçısı Anne Hidalgo; eləcə də kampaniya səfiri və uzunluğa tullanma üzrə Paralimpiya çempionu, Vanessa Lou tərəfindən şəxsən dəstəklənmişdir. # 3500LIVES kampaniyası 13 müxtəlif sahədə fəaliyyət göstərən səfirləri də bir araya gətirmişdir.
-Yohan Bleyk, Haile Gebrselassie, Antuan Qrizman, Vanessa Lou, Rafael Nadal və Ueyd van Nikerk kimi atletlər;
— Formula 1-dən Fernando Alonso, Felipe Massa, Niko Rosberq, və motoyürüşçü Mark Markes;
-Farrell Uilyams və Mişel Yeo kimi incəsənət nümayəndələri;
– Anne Hidalgo kimi siyasətçilər.
Hal-hazırda kampaniya dünyanın 30 ölkəsində həyata keçirilir. AMAK bir üzv klub olaraq öz növbəsində # 3500LIVES kampaniyasına qoşularaq paytaxtın bir çox yerlərində reklam lövhələrində kampaniyanın görüntülərini nümayiş etdirir. AMAK bu kampaniyaların yol hərəkəti təhlükəsizliyi fəaliyyətinin inkişafına, xüsusilə də, yol istifadəçilərinin – ölkənin piyada və sürücüləri arasında məlumatlılığın artırılmasında faydalı olacağına inanır.

AMAK поддержал FIA в кампании «3500 ЖИЗНЕЙ»
Согласно статистическим подсчетам, каждый день на дорогах погибают 3500 человек. При этом, наибольшее количество смертей молодых людей в возрасте от 15 до 29 лет. Это тревожная и неприемлемая тенденция, которой следует положить конец. FIA находится на передовой позиции в решении этой проблемы вместе с ее 245 организациями-членами по всему миру.
Начиная с 10 марта, FIA официально запустила новую глобальную кампанию по безопасности дорожного движения «3500 жизней» совместно с всемирной компанией по наружной рекламе JCDecaux. Запуск лично поддержал Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад Аль Хусейн; европейский комиссар по транспорту Виолета Булч; глава муниципалитета Парижа и сети городов C40 Анн Идальго; а также посол кампании и паралимпийский чемпион по прыжкам в длину Ванесса Лоу. Кампания «3500 жизней» объединяет 13 послов из разных сфер деятельности:
— таких спортсменов, как Йохан Блейк, Хайле Гебреселасси, Антуан Гризманн, Ванесса Лоу, Рафаэль Надаль и Вайде ван Никерк;
— таких пилотов, как Фернандо Алонсо, Фелипе Масса, Нико Росберг из Формулы 1 и гонщик Moto GP Марк Маркес;
— таких художников, как Фаррелл Уильямс и Мишель Йео;
— таких политиков, как Анн Идальго.
В настоящее время кампания проводится в 30 странах по всему миру. Будучи одним из членов, AMAK, в свою очередь, присоединился к кампании «3500 жизней» и запустил рекламные ролики на рекламных щитах во многих местах столицы Азербайджана. АМАК твердо убежден в том, что такие кампании приносят пользу развитию его деятельности в области безопасности дорожного движения, в частности, в повышении осведомленности участников дорожного движения — водителей, а также пешеходов страны.