Statistik hesablamalara əsasən dünyada hər gün 3500 nəfər yolda həyatını itirir. Xüsusilə də, 15-29 yaş arası gənclər yol qəzalarına daha çox məruz qalırlar. Bu çox narahatedici və qəbuledilməz tendensiyadır və bunun sosial-iqtisadi nəticələrinin qarşısı mütləq alınmalıdır. FIA (Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası) da öz növbəsində dünya üzrə 245 üzv təşkilatı ilə birlikdə bu problemi həll etməyə çalışır.
Martın 10-u, cümə axşamı, FIA dünyada çöl reklamı üzrə lider olan JCDecaux şirkəti ilə birlikdə yeni “3500 həyat” adlı qlobal yol hərəkəti təhlükəsizliyi kampaniyasına start vermişdir. Açılış BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Zeid Ra’ad Al Hussein; Avropa Nəqliyyat Komissarı Violeta Bulç; Paris Bələdiyyə başçısı və C40 şəhərlər şəbəkəsi başçısı Anne Hidalgo; eləcə də kampaniya səfiri və uzunluğa tullanma üzrə Paralimpiya çempionu, Vanessa Lou tərəfindən şəxsən dəstəklənmişdir. # 3500LIVES kampaniyası 13 müxtəlif sahədə fəaliyyət göstərən səfirləri də bir araya gətirmişdir.
-Yohan Bleyk, Haile Gebrselassie, Antuan Qrizman, Vanessa Lou, Rafael Nadal və Ueyd van Nikerk kimi atletlər;
— Formula 1-dən Fernando Alonso, Felipe Massa, Niko Rosberq, və motoyürüşçü Mark Markes;
-Farrell Uilyams və Mişel Yeo kimi incəsənət nümayəndələri;
– Anne Hidalgo kimi siyasətçilər.
Hal-hazırda kampaniya dünyanın 30 ölkəsində həyata keçirilir. AMAK bir üzv klub olaraq öz növbəsində # 3500LIVES kampaniyasına qoşularaq paytaxtın bir çox yerlərində reklam lövhələrində kampaniyanın görüntülərini nümayiş etdirir. AMAK bu kampaniyaların yol hərəkəti təhlükəsizliyi fəaliyyətinin inkişafına, xüsusilə də, yol istifadəçilərinin – ölkənin piyada və sürücüləri arasında məlumatlılığın artırılmasında faydalı olacağına inanır.

Every day, 3500 people are killed in road accidents. Young people at the age of 15–29 die in road accidents more than people from other age categories. This is an alarming tendency, a plague that needs to be stopped. FIA, together with its 245 member organizations around the world, tries to resolve this problem.
On March 10, FIA launched the new ‘3500 Lives’ global road safety campaign together with the world’s number one outdoor advertising company, JCDecaux. The launch was personally supported by the UN High Commissioner for Human Rights, Zeid Ra’ad Al Hussein; the European Commissioner for Transport, Violeta Bulc; the Mayor of Paris and Chair of the C40 network of Cities, Anne Hidalgo; and Campaign Ambassador and Longjumplong jump Paralympic Champion, Vanessa Low. The #3500LIVES campaign also brings together 13 Ambassadors from different backgrounds:
– athletes like Yohan Blake, Haile Gebrselassie, Antoine Griezmann, Vanessa Low, Rafael Nadal, and Wayde van Niekerk;
– drivers like Fernando Alonso, Felipe Massa, Nico Rosberg from Formula 1, and Moto GP rider Marc Marquez;
– artists like Pharrell Williams and Michelle Yeoh; and
– politicians like Anne Hidalgo.
The campaign is currently being displayed in 30 countries around the world. As a member club, AMAK, in its turn, has joined the #3500LIVES campaign and displayed the campaign visuals on billboards in many locations of the capital city of Azerbaijan. AMAK strongly believes that such campaigns benefit to the development of its road safety activities, specifically in raising awareness among drivers and pedestrians of the country.