Bakı şəhərində səkilərdə parklanmış avtomobillər böyük problemdir və təəssüf ki kütləvi hal alıb. Ən pis hal ondan ibarətdir ki, çox adam heç buna fikir vermir. Gözlər bu mənzərəyə o qədər öyrəşib ki, bu adi hal kimi insanlarda təəccüb yaratmır. Amma bu yaxınlarda səkilərdə parklanmış avtomobillərin şəkillərini və qəzəbli şərhləri sosial şəbəkələrdə tez-tez görmək olur. Bəs niyə? Son zamanlar küçələrimizdə panduslar təşkil olundu və bu çox yaxşı haldır. Ancaq, təbii olaraq bu panduslardan istifadə edib şəkildə gördüyünüz kimi parklanan sürücülər də tapıldı. Məsələn belə:
Eyni zamanda bəzi sürücülərimiz bu pandusların düz qarşısında park edərək piyadaların yolunu bağlayırlar. Məsələn belə:
İlk növbədə piyada keçidlərində quraşdırılmış məhəccərlər haqqında danışmaq istərdik.
Quraşdırılmış məhəccərlər yalnız fiziki məhdudiyyətli piyadalar üçün deyil, hamı üçün əngəl yaradır. Bundan əlavə yol-nəqliyyat hadisəsi zamanı bu məhəccərlərlə avtomobil toqquşanda onlar özləri təhlükə mənbəyinə çevrilə bilər, çünki toqquşma nəticəsində yaranan metal qırıntılar səkidə olan piyadalara dəyib onların sağlamlığı üçün bir sıra fəsad yarada bilərlər.
Bu kimi qayda poluntuları ilə infrastruktur metodları ilə mübarizə aparmaq olar. Bir çoxlarınız deyəcəksiniz ki, bu sürücüləri polis cərimələməlidir. Təbii ki! Ancaq aktiv mübarizədən əlavə şəhər infrastrukturu özünü qayda pozuntularından xilas edə bilər.
Birinci növbədə pandusları səkiyə rahat giriş kimi əngəlləmək üçün xüsusi dirəklər olmalıdır. Bu növ dirəklər dünyanın bir çox dövlətlərində istifadə edilir, Bakı şəhərində isə parklanmaya qarşı dirəklər keçən il tətbiq edilməyə başlayıb. Lakin qeyd etmək lazımdır ki, bir çox hallarda dirəklər səkilərdə qanunsuz parklanma olmayan yerlərdə quraşdırılır, lazım olan yerlərdə isə onlar yoxdur.
Bakı şəhərində istifadə edilən məhəccərlərin heç bir funksional gərəkliyi yoxdur. Ümumiyyətlə, küçələri hasarlamaq heç də yaxşı ideya deyil, ancaq son zərurət olduqda ola bilərlər, məsələn məktəblərin qarşısında. Məhəccərlər həmçinin piyada axınınını düzgün kanallaşdırmaq üçün də istifadə edilə bilər, lakin onların tətbiqi yenə də istisna hallarda yolveriləndir.
Pandusların düz qarşısında parklanmanı necə həll etmək olar? Çox rahat, sadəcə parklanmanın icazə verildiyi küçələrdə keçid yerlərində xüsusi çıxıntılar təşkil etmək lazımdır. Məsələn belə:
Bu çıxıntıların iki funsiyası var:
- Birinci funksisyası bu yolu süni olaraq daraldır və sürücülər piyadanı daha yaxşı görür.
- İkinci funksiyası yol ayrıcında və piyada keçidində avtomobil parklanmasının əngəllənməsidir.
- Bundan əlavə, səki çıxıntıları yol ayrıclarında sıx hissəsində piyadaların rahat toplaşması və sıxlıqların yaranmaması üçün faydalıdır

Автомобили, припаркованные на тротуарах в Баку, являются большой проблемой, и к сожалению эта проблема стала массовой. Хуже всего то, что многих людей не волнует это. Ситуация стала настолько часто-встречаемой, что она не удивляет людей, хотя должна. Тем не менее, в последнее время в социальных сетях часто появляются фотографии автомобилей, припаркованных на тротуаре, и яростные комментарии. Почему? Недавно на улицах появились пандусы, и это очень хорошо. Однако есть водители, которые паркуются на тротуаре, используя эти пандусы. Например, как на этих изображениях:
Между тем, некоторые из водителей паркуются прямо перед этими пандусами, создавая проблемы, препятствующие переходу пешеходов. Например, на изображении ниже:
Во-первых, давайте поговорим о перилах в пешеходных переходах.
Перила создают проблему не только для пешеходов-инвалидов, но и для всех. Кроме того, во время дорожно-транспортных происшествий эти перила могут стать источником опасности при столкновении с ними автомобиля, так как в результате столкновений возникают порезы металла, которые могут поразить пешеходов и создать для них проблемы со здоровьем.
Инфраструктурные методы могут быть использованы для борьбы с нарушениями.
Многие из вас сказали бы, что эти водители должны быть оштрафованы полицией. Конечно! Однако, помимо активной борьбы, городская инфраструктура может спасти себя от нарушений.
Для начала следует использовать специальные столбы, чтобы предотвратить пандусы от входа на тротуар.
Такие столбы используются в ряде стран, в Баку столбы для предотвращения парковки используются с прошлого года. Однако мы должны отметить, что во многих случаях столбы были установлены на тротуарах - в местах, где разрешено парковаться, но в необходимых местах их не существует.
В городе Баку отсутствуют функциональные точки перил. В общем, ограждение улиц не очень хорошая идея, но если это необходимо, например, это можно сделать перед школами. Перила могут также использоваться, чтобы должным образом отрегулировать поток пешеходов, но они должны быть применены в исключительных случаях.
Как решить проблему с парковкой перед пандусами? Очень просто, нужно только устроить специальные выступы на улицах, где разрешена парковка. Как на картинке ниже:
Эти выступы выполняют две функции:
- Во-первых, этот путь искусственно сужен, и водители лучше видят пешеходов.
- Вторая функция - блокировка парковок на перекрестках и пешеходных переходах.
- В дополнение к этому выступы полезны для удобного сбора пешеходов и уменьшения плотности в плотной части перекрестков.