17-18 dekabr, 2019-cu il tarixlərində AMAK Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üzrə Şərq Alyansının (EASST) Regional Direktorunun iştirakı ilə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsində polis zabitləri üçün iki günlük təlim həyata keçirmişdir. Təlimin birinci günündə Yol Patrul Xidmətinin 20 əməkdaşı iştirak etmiş və təlim müddətində aktiv müzakirələr aparmışdır. Eyni zamanda Yol Polisinin Bərdə, Şəmkir, Şamaxı və Azərbaycanın digər rayonlarından olan əməkdaşları da video konfrans vasitəsilə təlimə qoşulmuşdur. EASST-in nümayəndəsi qəza zonalarında hadisə ilə bağlı məlumatın toplanması və onun analizi sahəsində təqdimat edərək bilik və təcrübələrini bölüşmüş, həmçinin yol qəzaları barədə toplanan məlumatların düzgün analizi və istifadəsinin əhəmiyyəti barədə məlumat vermişdir.
Təlimin ikinci günündə Hərəkətin Təhlükəsizliyinin Təbliği, İctimai Qurumlarla Əlaqələr, Yol Patrul Xidməti şöbələrinin nümayəndələri iştirak etmiş və yol istifadəçiləri, xüsusilə sosial media blogerləri və media nümayəndələri ilə ünsiyyət barədə öz fikirlərini bölüşmüşlər. Yol Patrul Xidmətinin Rəisi Kamran Ağayev də Serghei Diaconu və digər iştirakçılar ilə öz təcrübəsini bölüşmüş və məlumatın toplanmasının müasir üsulları üzərində işlədiklərini və ünsiyyət mövzusunda polis əməkdaşlarının tez-tez təlimlərə cəlb olunduqlarını qeyd etmişdir.
İkinci günün sonunda 39 polis əməkdaşı sertifikatla və tərəfdaşımız EASST təşkilatı tərəfindən göndərilən kiçik simvolik hədiyyələrlə mükafatlandırılmışdır.

On 17-18th of December, 2019 AMAK organized a 2 day training by Sergei Diaconu, Regional Director of EASST for police officers at the State Road Police Department in Baku, Azerbaijan. On the first day of training 20 police officers from Road Patrol Service actively participated and interacted during the session. In parallel, Road Police Officers from Barda, Shemkir, Shamakhi and other regions of Azerbaijan joined the training session via video conference. The representative of EASST shared their knowledge and experience and gave a presentation on the best practice on data collection and its dissemination, and highlighted the importance of recording detailed data on road crashes and their proper usage.
On the second day of the training, police officers from Road Safety Awareness, Public Relations and Road Patrol Service Departments participated and exchanged knowledge on communication with Road Users, especially with social media bloggers and media. The Head of Road Patrol Service Kamran Aliyev also shared his experience with Serghei Diaconu and other participants and noted that they were currently working on the modern approaches of collecting data, as well as, organizing communication trainings for police officers on a regular basis.
At the end of the second day all 39 training participants were awarded with certificates and other symbolic gifts from partner organization EASST.