9-13 aprel 2019-cu il tarixlərində Yunanıstanın Hanya şəhərində beynəlxalq tərəfdaşımız Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üçün Şərq Alyansının (EASST) 10 illiyi münasibətilə Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının sponsorluğu və Yol-hərəkəti təhlükəsizliyi üzrə QHT-lərin Qlobal Alyansının təşkilatçılığı ilə yol-hərəkəti təhlükəsiziyinin təbliği ilə məşğul olan QHT-lərin 6-cı Qlobal görüşü keçirilir.
Qlobal Yığıncaqda, 76 ölkədən 270 QHT, siyasətçi, çoxtərəfli qurum, korporativ maraqlı tərəflər və yol hərəkəti təhlükəsizliyi təbliğatçıları, bu sahədə bu günə qədər əldə etdikləri irəliləyişləri təqdim edəcəklər. QHT-lərin əsas məqsədi 2030-cu ilədək ölkələrindəki yol qəzaları zamanı yaranan ölüm və xəsarət hallarını 50% azaltmaqdır.
11 aprel 2019-cu il tarixində keçirilən görüşdə AMAK prezidenti Vüsal Rəcəbli yol-nəqliyyat hadisələrində qəzasonrası tədbirlərlə bağlı çıxış etmişdir.
“Azərbaycan Respublikasında yol-hərəkəti təhlükəsizliyinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı’’nın 4.0.5 bəndinə uyğun olaraq Vüsal Rəcəbli qəzasonrası tədbirlərdə ilkin tibbi yardımın təkmilləşdirilməsi, bununla bağlı əhalinin maarifləndirilməsi işlərinin gücləndirilməsi, həmçinin qəza və qəzasonrası tədbirlərdə dövlət orqanları arasında sıx əməkdaşlıqların qurulmasının vacibliyini vurğulamışdır.
Tədbirin 4-cü günü 12 aprel 2019-cu il tarixində Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə QHT-lərin Qlobal Alyansı və “0-a Doğru” Fondu (Toward Zero Foundation) tərəfindən təşkil olunan və tədbirin əsas hissəsini təşkil edən simpozium keçiriləcək. Simpozium “Yol Xəsarətlərin Qarşısının Alınması və Davamlı İnkişaf Məqsədləri” adlanır və 2020-ci ildə İsveçdə keçiriləcək Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə Üçüncü Qlobal Nazirlik Konfransında təsdiqlənməli olan Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə QHT Bəyənnaməsinin qəbulu ilə başa çatacaq.

On 9-13 April 2019, the sixth Global meeting of nongovernmental organizations advocating for road safety organized by Global Alliance of NGOs on Road Safety with the sponsorship of International Automobile Federation is being held in Chania, Greece, for the 10th anniversary of Eastern Alliance for Safe and Sustainable Transport (EASST).
At the Global Meeting 270 NGOs, politicians, multilateral agencies, corporate stakeholders and road safety advocates will present their progress achieved so far. The main goal of NGOs is to reduce death tolls and serious injuries occurring in road crashes 50% by 2030.
On 11 April 2019 the president of AMAK, Vusal Rajabli gave a speech on post-crash actions in road incidents.
According to 4.0.5 point of “State Program of Azerbaijan Republic on Road Safety for 2019-2023” Vusal Rajabli highlighted the importance of improving first aid, strengthening educational activities among people, also close cooperation among state bodies in the crash and post-crash actions.
On the fourth day of that event on 12 April 2019, a symposium organized by the Global Alliance of NGOs on Road Safety and Towards Zero Foundation will be held. It is titled Road Injury Prevention and the Sustainable Development Goals and will culminate in the adoption of an NGO Declaration on Road Safety, to be submitted to the Third Global Ministerial Conference on Road Safety, which will be held in Stockholm, Sweden, in 2020.