Nəhayət ki, ötən ilin 27 dekabr tarixində Azərbaycanda, yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair dövlət proqramı və ya başqa sözlə desək milli tədbirlər planı qəbul edildi. Proqram 2019-2023-cü illəri əhatə edir və onun strateji məqsədləri aşağıdakılardır:
- hadisələrdə ölüm sayının 30 faiz azaldılması
- hadisələrdə xəsarət almış şəxlərin sayının 30 faiz azaldılması
- hadisələrdə ümumi sayının 30 faiz azaldılması
- hadisələrdə uşaq ölümü hallarının 50 faiz azaldılması
Strateji məqsədlərə nail olmaq üçün bir neçə kateqoriyalara bölünmüş tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur:
- Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi sahəsində idarəetmə
Nəqliyyat sahəsində olan problemlərin bir çoxu qurumlar arasında səmərəli əlaqələrin olmaması və pərakəndəlikdən irəli gəlir. Bu sahədə nəzarət mexanizmlərinə daha böyük diqqət ayrılmalıdır. Yol hərəkəti təhlükəsizliyi yeni standartlar və yanaşmalar tələb edir. Burada avtomobil yollarının dövlət reyestrinin, avtomobil yolları şəbəkəsinin interaktiv elektron xəritəsinin, qəza təhlükəli yol sahələrinin və qəza ocaqlarının interaktiv xəritəsinin, yol-nəqliyyat hadisələri elektron məlumat bazasının, mövcud işıqforların, yol nişanlarının, nişanlama xətlərinin, yol hərəkətinin təşkili ilə əlaqədar digər texniki vasitələrin və dəmir yolu keçidləri xəritəsinin və s. elektron bazaların yaradılması nəzərdə tutulur. Bu məlumat bazalarının bir-birinə inteqrasiya olunması mütləqdir.
- Təhlükəsiz yollar və yol hərəkətinin təşkili
Şəhər infrastrukturu və yollar daha təhlükəsiz şəkildə layihələndirilməlidir. Bura bütün aspektlər daxildir: səkilər, piyada keçidləri, hərəkət zolaqları, hərəkətin tənzimlənməsi və s. Təhlükəsiz yol hərəkətinin təşkilində insan faktoru çox önəmlidir. Belə ki, ani insan səhvləri fəlakətlərə yol verməməlidir.
- Təhlükəsiz nəqliyyat vasitələri
Nəqliyyat vasitələri özləri də təhlükəsizliyi təmin etməlidirlər, bu həm avtomobillərə, həm avtobuslara, həm də digər nəqliyyat vasitələrinə aiddir. Nəqliyyat vasitələrinin istismara yararlığı və yararsız maşınların yollardan uzaqlaşdırılması əsas məsələlərdən biridir. Dövlət standartları avtomobillərdən təhlükəsizlik kəmərlərinin, hava yastıqlarının, müasir əyləc sistemlərinin, uşaq avto oturacaqlarının, həmçinin təhlükəsiz buferlərin olmasını tələb etməlidir.
- Təhlükəsiz yol hərəkəti iştirakçıları
İnsanlarla iş, eyni zamanda onların davranışına təsir etmə ən çətin məsələlərdən biridir. Buna baxmayaraq, bu sahədə də sürücülərin hazırlanması, davamlı təbliğat və təşviqat, maarifləndirmə işlərinin aparılması lazımdır.
- Qəzasonrası tədbirlər
İnsanlar ilkin tibbi yardımın əsaslarına bələd olmalıdırlar. Əgər yol-nəqliyyat hadisəsi baş veribsə, zərər çəkənlərə maksimal dərəcədə tez ilkin tibbi yardım göstərilməlidir.
Dövlət proqramının bəzi tədbirləri haqqında ayrıca danışmaq istərdik.
Şəhərsalma və tikinti sahəsində fəaliyyətin, yol hərəkətinin təhlükəsizliyi tələblərinə uyğunlaşdırılması
Bu tədbir tikinti obyektlərinin layihələndirilməsi, tikintisi, yol-nəqliyyat infrastrukturunun uyğunluq meyarlarının yol hərəkəti təhlükəsizliyi tələblərinə uyğun olaraq təkmilləşdirilməsi haqqındadır. Qeyd edək ki, ərazilərin yol-nəqliyyat infrastrukturuna uyğunluğu üzrə yeni qaydalar hazırlanmalıdır və bu məsələlər hazırda hazırlanmaqda olan Bakı şəhərinin baş planında öz əksini tapmalıdır.
Daşımaların nəqliyyat növləri üzrə bölüşdürülməsi və müxtəlif nəqliyyat növlərinin qarşılıqlı əlaqəsinin təmin edilməsi
Bu bənd sırf inteqrasiya edilmiş nəqliyyat sistemi haqqındadır. İnteqrasiya olunmuş nəqliyyat sistemi sərnişinlərə bütün nəqliyyat vasitələrindən istifadə etməyə asan imkanlar yaradır. Sistem ictimai nəqliyyatdan istifadəni daha rahat edərək sərnişin sayını artırır.
Həmçinin proqramda şəhərdaxili ictimai nəqliyyat növlərinin sayının artırılması, tramvay, sərnişin gəmiçiliyinin təşkili imkanlarının və iqtisadi səmərəliliyinin araşdırılması, bu sahədə təkliflərin hazırlanması, Azərbaycan Respublikasının vahid nəqliyyat strategiyasının yaradılması nəzərdə tutulur. Qeyd edəki ki, bu məsələ xüsusən də Bakı şəhəri üçün çox aktualdır və şəhərin yol-nəqliyyat infrastrukturuna uyğun xüsusi nəqliyyat strategiyası və ya nəqliyyat siyasəti üzrə sənəd mütləq şəkildə olmalıdır.
Avtomobil yollarında icazə verilən sürət həddinin optimallaşdırılması və yaşayış məntəqələri daxilində nəqliyyat vasitələrinin sürət həddinin küçə-yol şəbəkəsinin xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırılması
Hazırda dünyanın bütün proqressiv şəhərlərininin küçə və prospektlərində sürət həddi 50 km/s-dır (sakit küçələrdə isə sürət məhdudiyyəti 20-30 km/s olur). Şəhər küçələrində 80-90 km/s məhdudiyyətindən söz belə gedə bilməz. Qeyd etmək lazımdır ki, sürət həddinin sadəcə aşağı salınması kifayət deyil, bunumla yanaşı şəhər küçələrində nəqliyyatı tənzimləmək lazımdır.
Piyadaların təhlükəsiz hərəkətinin təşkili və tənzimlənməsi.
Bu olduqca vacib məsələdir, çünki Azərbaycanda yol-nəqliyyat hadisələrində həlak olanların əksəriyəti məhz piyadalardır. Bu problemin qaynağı həm sürət həddinin yüksək olduğu küçə və prospektlər, həm yaşayış məntəqələrinin daxilindən keçən magistrallar, həm də düzgün təşkil edilməyən və ya ümumiyyətlə olmayan keçidlərdir.
Avtomobil yollarının buraxma qabiliyyətinin yüksəldilməsi və hərəkət sıxlığının azaldılması
Yolların buraxılış qabiliyyətinin artırılması ilə tıxaclarla mübarizə aparmaq mümkün deyil. Hələ də heç bir şəhər buna nail olmayıb, lakin küçə-yol şəbəkəsinin sərnişinlərlə ölçülən buraxma qabiliyyətini artırmaq olar. Bu o demək deyil ki, yol tikmək lazım deyil, ancaq bu addımlar avtonəqliyyat axınınının şəhərin mərkəzi hissəsindən kənarlara yönəldilməsinə və küçə, yol şəbəkəsinin daha yaxşı əlaqələndirilməsinə təsir göstərməlidir. Bununla da şəhərdə avtonəqliyyat vasitələrinin izafi hərəkətini azaltmaq olar.
Velosiped zolaqlarının və duracaqlarının yaradılması
Anlamaq lazımdır ki, velosiped zolaqlarının və duracaqlarının yaradılması çox vacib məsələdir. Belə ki, velosiped əyləncə və ya idman olmaqdan əlavə çox səmərəli nəqliyyat vasitəsidir. Velosiped zolaqları isə bir vedrə boya məsələsi deyil, onlar böyük həssaslıq ilə layihələdirilməli və bununla bağlı şəbəkə təşkil edilməlidir.
İctimai nəqliyyatın hərəkətinin təkmilləşdirilməsi
Burada söhbət əsasən küçə və prospektlərdə avtobuslar üçün xüsusi ayrılmış hərəkət zolaqlarının, Bakı və ətraf şəhər, qəsəbə və kəndlərdə ekspress avtobus xətlərinin yaradılmasından gedir.
Ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyat vasitələrindən istifadənin stimullaşdırılması
Burada ekoloji cəhətdən təmiz, elektrik mühərrikli nəqliyyat vasitələrindən istifadənin stimullaşdırılması nəzərdə tutulur.
Avtonom (sürücüsüz) nəqliyyat vasitələrindən istifadə imkanlarının təhlil edilməsi
Avtonom (sürücüsüz) nəqliyyat vasitələrini yeni nəqliyyat inqilabı adlandırırlar. Bu bənddə qeyd olunan nəqliyyat vasitələrinin hərəkətinin təşkili məqsədilə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və digər təşkilati-hüquqi məsələlərin həlli nəzərdə tutulur.
Nəqliyyat vasitələrinin utilizasiyasının təşkili və nəqliyyat vasitələrinin texniki vəziyyətinə nəzarətin, həmçinin onların texniki baxış qaydalarının təkmilləşdirilməsi.
Belə ki, proqrama görə texniki baxışı artıq DYP həyata keçirməyəcək və bu vəzifəni özəl texniki baxış məntəqələri icra edəcək, lakin bu özəl məntəqələr texniki baxış qaydalarını pozarlarsa, onlar məsuliyyətə cəlb olunacaqlar.

Наконец, 27 декабря 2018 года в Азербайджане была утверждена Государственная программа по безопасности дорожного движения или, другими словами, национальный план действий. Программа охватывает период 2019-2023 годов, и ее стратегическими целями являются следующие:
• снижение количества погибших в ДТП на 30%
• снижение количества травм при ДТП на 30%
• уменьшение количества ДТП на 30%
• сокращение количества младенческих смертей на 50%
Для достижения этих стратегических целей планируется реализовать ряд классифицированных мероприятий:
• Управление безопасностью дорожного движения
Многие из проблем в области транспорта возникают из-за отсутствия эффективного сотрудничества между агентствами и несогласованности действий. Больше внимания следует уделить механизмам надзора в этой области. Безопасность дорожного движения требует новых стандартов и подходов. Здесь планируется создать государственный реестр автомобильных дорог, интерактивную электронную карту сети автомобильных дорог, интерактивную карту аварийно-опасных участков дорог и горячих точек, электронную базу данных автомобильных аварий, карту размещения существующих светофоров, дорожные знаки, линии взаимодействия и другие технические средства, связанные с организацией дорожного движения и железнодорожным переездом, а также другие электронные базы данных. Синхронизация этих баз данных друг с другом имеет важное значение.
• Безопасные дороги и организация движения
Городская инфраструктура и дороги должны быть спроектированы намного безопаснее. Это включает в себя все аспекты: тротуары, пешеходные переходы, автомобильные дороги, управление движением и т. д. Человеческий фактор важен для организации безопасного движения. Поэтому внезапные человеческие ошибки не должны приводить к катастрофам.
• Безопасные транспортные средства
Транспортные средства также должны обеспечивать безопасность, это касается автомобилей, автобусов и других транспортных средств. Техническая безопасность транспортных средств и отстранение от движения устаревших транспортных средств являются одними из ключевых вопросов. Государственные стандарты должны требовать от водителей иметь ремни безопасности, подушки безопасности, современные тормозные системы, детские автокресла и надежные амортизаторы.
• Безопасные участники дорожного движения
Работа с людьми, а также влияние на их поведение - одна из самых сложных проблем. Однако необходимо обучать водителей, проводить регулярные пропагандистские, рекламные и информационные кампании.
• Меры после аварии
Люди должны знать основы первой помощи. В случае дорожно-транспортного происшествия пострадавшим следует как можно скорее оказать первую помощь.
Также хотелось бы поговорить о некоторых мероприятиях Госпрограммы.
Обеспечить соответствие деятельности в области градостроительства и строительства требованиям безопасности дорожного движения
Это действие касается проектирования, строительства, реконструкции строительных объектов и улучшения критериев соответствия дорожной инфраструктуры в соответствии с требованиями безопасности дорожного движения. Отметим, что должны быть разработаны новые правила соответствия территорий дорожной инфраструктуре, и эти вопросы должны быть отражены в Генплане города Баку, который сейчас готовится.
Распределение транспорта по видам транспорта и обеспечение взаимосвязи разных видов транспорта
Эта статья об интегрированной транспортной системе. Интегрированная транспортная система создает легкие возможности для пассажиров использовать все транспортные средства. Система увеличивает количество пассажиров, облегчая использование общественного транспорта.
Между тем, в программе предусматривается увеличить количество городского общественного транспорта, изучить организационные возможности и экономическую эффективность по внедрению трамваев, водных пассажирских перевозок подготовить предложения в этой области и создать единую транспортную стратегию Азербайджанской Республики. Отметим, что этот вопрос очень актуален, особенно для города Баку, и должна быть подготовлена специальная транспортная стратегия или документ по транспортной политике на соответствие города дорожной инфраструктуре.
Оптимизация допустимых скоростных ограничений на автомагистралях и оптимизация скоростных ограничений транспортных средств в соответствии с характеристиками дорожно-транспортной сети в жилых районах
В настоящее время на улицах и перспективах всех развитых городов мира ограничение скорости составляет 50 км / ч (на тихих улицах ограничение скорости составляет 20-30 км / ч). На городских улицах ограничение скорости 80-90 км / ч даже сказать нельзя. Примечательно, что недостаточно снизить ограничение скорости, движение по городским улицам должно регулироваться.
Организация и регулирование безопасного передвижения пешеходов
Это очень важный вопрос, так как в Азербайджане большинство погибших в дорожно-транспортных происшествиях приходится на пешеходов. Основной причиной этой проблемы являются улицы и проспекты с высоким ограничением скорости, автомагистрали, проходящие через жилые районы, а также неправильно организованные или вообще недоступные переходы.
Увеличение пропускной способности для мобильности транспортных средств и снижение плотности движения
Нельзя бороться с пробками, увеличивая пропускную способность дорог. Еще ни один город не достиг этого этим путем, но пассажиропоток улично-дорожной сети может быть увеличен. Это не означает, что нет необходимости в новых дорожных сооружениях, тем не менее, эти шаги должны влиять на перенаправление трафика от городских центров и лучшую связанность улично-дорожной сети. Таким образом, можно уменьшить движение транспортных средств в городе.
Создание велосипедной инфраструктуры и велопарковок
Мы должны понимать, что создание велосипедных дорожек и велопарковок является очень важной проблемой. Следовательно, велосипед является эффективным средством передвижения, нежели просто развлечением или спортом. Велосипедные дорожки - это не только вопрос разметки на улицах, они должны быть спроектированы с большой аккуратностью, а должна представлять собой сеть.
Улучшение движения общественного транспорта
Это касается строительства специальных линий движения для автобусов на улицах и проспектах, а также скоростных линий для автобусов в Баку и близлежащих городах, поселках и деревнях.
Содействие использованию экологически чистых транспортных средств
Этим предусматривается стимулирование использования экологически чистых транспортных средств с электродвигателями.
Анализ возможностей использования автономных транспортных средств
Автономные (беспилотные) транспортные средства называют новой транспортной революцией. Данная статья предусматривает совершенствование законодательства с целью организации движения указанных транспортных средств и решения других организационных и правовых вопросов.
Организация использования транспортных средств и улучшение технического состояния транспортных средств и их периодические технические регламенты
Таким образом, в соответствии с этой программой технический осмотр не будет проводиться Государственной дорожной полицией, и, следовательно, частные центры технической проверки будут выполнять эту обязанность, тем не менее, если эти частные центры нарушат правила технического осмотра, они будут привлечены к ответственности.