Nəhayət ki, ötən ilin 27 dekabr tarixində Azərbaycanda, yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair dövlət proqramı və ya başqa sözlə desək milli tədbirlər planı qəbul edildi. Proqram 2019-2023-cü illəri əhatə edir və onun strateji məqsədləri aşağıdakılardır:
- hadisələrdə ölüm sayının 30 faiz azaldılması
- hadisələrdə xəsarət almış şəxlərin sayının 30 faiz azaldılması
- hadisələrdə ümumi sayının 30 faiz azaldılması
- hadisələrdə uşaq ölümü hallarının 50 faiz azaldılması
Strateji məqsədlərə nail olmaq üçün bir neçə kateqoriyalara bölünmüş tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur:
- Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi sahəsində idarəetmə
Nəqliyyat sahəsində olan problemlərin bir çoxu qurumlar arasında səmərəli əlaqələrin olmaması və pərakəndəlikdən irəli gəlir. Bu sahədə nəzarət mexanizmlərinə daha böyük diqqət ayrılmalıdır. Yol hərəkəti təhlükəsizliyi yeni standartlar və yanaşmalar tələb edir. Burada avtomobil yollarının dövlət reyestrinin, avtomobil yolları şəbəkəsinin interaktiv elektron xəritəsinin, qəza təhlükəli yol sahələrinin və qəza ocaqlarının interaktiv xəritəsinin, yol-nəqliyyat hadisələri elektron məlumat bazasının, mövcud işıqforların, yol nişanlarının, nişanlama xətlərinin, yol hərəkətinin təşkili ilə əlaqədar digər texniki vasitələrin və dəmir yolu keçidləri xəritəsinin və s. elektron bazaların yaradılması nəzərdə tutulur. Bu məlumat bazalarının bir-birinə inteqrasiya olunması mütləqdir.
- Təhlükəsiz yollar və yol hərəkətinin təşkili
Şəhər infrastrukturu və yollar daha təhlükəsiz şəkildə layihələndirilməlidir. Bura bütün aspektlər daxildir: səkilər, piyada keçidləri, hərəkət zolaqları, hərəkətin tənzimlənməsi və s. Təhlükəsiz yol hərəkətinin təşkilində insan faktoru çox önəmlidir. Belə ki, ani insan səhvləri fəlakətlərə yol verməməlidir.
- Təhlükəsiz nəqliyyat vasitələri
Nəqliyyat vasitələri özləri də təhlükəsizliyi təmin etməlidirlər, bu həm avtomobillərə, həm avtobuslara, həm də digər nəqliyyat vasitələrinə aiddir. Nəqliyyat vasitələrinin istismara yararlığı və yararsız maşınların yollardan uzaqlaşdırılması əsas məsələlərdən biridir. Dövlət standartları avtomobillərdən təhlükəsizlik kəmərlərinin, hava yastıqlarının, müasir əyləc sistemlərinin, uşaq avto oturacaqlarının, həmçinin təhlükəsiz buferlərin olmasını tələb etməlidir.
- Təhlükəsiz yol hərəkəti iştirakçıları
İnsanlarla iş, eyni zamanda onların davranışına təsir etmə ən çətin məsələlərdən biridir. Buna baxmayaraq, bu sahədə də sürücülərin hazırlanması, davamlı təbliğat və təşviqat, maarifləndirmə işlərinin aparılması lazımdır.
- Qəzasonrası tədbirlər
İnsanlar ilkin tibbi yardımın əsaslarına bələd olmalıdırlar. Əgər yol-nəqliyyat hadisəsi baş veribsə, zərər çəkənlərə maksimal dərəcədə tez ilkin tibbi yardım göstərilməlidir.
Dövlət proqramının bəzi tədbirləri haqqında ayrıca danışmaq istərdik.
Şəhərsalma və tikinti sahəsində fəaliyyətin, yol hərəkətinin təhlükəsizliyi tələblərinə uyğunlaşdırılması
Bu tədbir tikinti obyektlərinin layihələndirilməsi, tikintisi, yol-nəqliyyat infrastrukturunun uyğunluq meyarlarının yol hərəkəti təhlükəsizliyi tələblərinə uyğun olaraq təkmilləşdirilməsi haqqındadır. Qeyd edək ki, ərazilərin yol-nəqliyyat infrastrukturuna uyğunluğu üzrə yeni qaydalar hazırlanmalıdır və bu məsələlər hazırda hazırlanmaqda olan Bakı şəhərinin baş planında öz əksini tapmalıdır.
Daşımaların nəqliyyat növləri üzrə bölüşdürülməsi və müxtəlif nəqliyyat növlərinin qarşılıqlı əlaqəsinin təmin edilməsi
Bu bənd sırf inteqrasiya edilmiş nəqliyyat sistemi haqqındadır. İnteqrasiya olunmuş nəqliyyat sistemi sərnişinlərə bütün nəqliyyat vasitələrindən istifadə etməyə asan imkanlar yaradır. Sistem ictimai nəqliyyatdan istifadəni daha rahat edərək sərnişin sayını artırır.
Həmçinin proqramda şəhərdaxili ictimai nəqliyyat növlərinin sayının artırılması, tramvay, sərnişin gəmiçiliyinin təşkili imkanlarının və iqtisadi səmərəliliyinin araşdırılması, bu sahədə təkliflərin hazırlanması, Azərbaycan Respublikasının vahid nəqliyyat strategiyasının yaradılması nəzərdə tutulur. Qeyd edəki ki, bu məsələ xüsusən də Bakı şəhəri üçün çox aktualdır və şəhərin yol-nəqliyyat infrastrukturuna uyğun xüsusi nəqliyyat strategiyası və ya nəqliyyat siyasəti üzrə sənəd mütləq şəkildə olmalıdır.
Avtomobil yollarında icazə verilən sürət həddinin optimallaşdırılması və yaşayış məntəqələri daxilində nəqliyyat vasitələrinin sürət həddinin küçə-yol şəbəkəsinin xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırılması
Hazırda dünyanın bütün proqressiv şəhərlərininin küçə və prospektlərində sürət həddi 50 km/s-dır (sakit küçələrdə isə sürət məhdudiyyəti 20-30 km/s olur). Şəhər küçələrində 80-90 km/s məhdudiyyətindən söz belə gedə bilməz. Qeyd etmək lazımdır ki, sürət həddinin sadəcə aşağı salınması kifayət deyil, bunumla yanaşı şəhər küçələrində nəqliyyatı tənzimləmək lazımdır.
Piyadaların təhlükəsiz hərəkətinin təşkili və tənzimlənməsi.
Bu olduqca vacib məsələdir, çünki Azərbaycanda yol-nəqliyyat hadisələrində həlak olanların əksəriyəti məhz piyadalardır. Bu problemin qaynağı həm sürət həddinin yüksək olduğu küçə və prospektlər, həm yaşayış məntəqələrinin daxilindən keçən magistrallar, həm də düzgün təşkil edilməyən və ya ümumiyyətlə olmayan keçidlərdir.
Avtomobil yollarının buraxma qabiliyyətinin yüksəldilməsi və hərəkət sıxlığının azaldılması
Yolların buraxılış qabiliyyətinin artırılması ilə tıxaclarla mübarizə aparmaq mümkün deyil. Hələ də heç bir şəhər buna nail olmayıb, lakin küçə-yol şəbəkəsinin sərnişinlərlə ölçülən buraxma qabiliyyətini artırmaq olar. Bu o demək deyil ki, yol tikmək lazım deyil, ancaq bu addımlar avtonəqliyyat axınınının şəhərin mərkəzi hissəsindən kənarlara yönəldilməsinə və küçə, yol şəbəkəsinin daha yaxşı əlaqələndirilməsinə təsir göstərməlidir. Bununla da şəhərdə avtonəqliyyat vasitələrinin izafi hərəkətini azaltmaq olar.
Velosiped zolaqlarının və duracaqlarının yaradılması
Anlamaq lazımdır ki, velosiped zolaqlarının və duracaqlarının yaradılması çox vacib məsələdir. Belə ki, velosiped əyləncə və ya idman olmaqdan əlavə çox səmərəli nəqliyyat vasitəsidir. Velosiped zolaqları isə bir vedrə boya məsələsi deyil, onlar böyük həssaslıq ilə layihələdirilməli və bununla bağlı şəbəkə təşkil edilməlidir.
İctimai nəqliyyatın hərəkətinin təkmilləşdirilməsi
Burada söhbət əsasən küçə və prospektlərdə avtobuslar üçün xüsusi ayrılmış hərəkət zolaqlarının, Bakı və ətraf şəhər, qəsəbə və kəndlərdə ekspress avtobus xətlərinin yaradılmasından gedir.
Ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyat vasitələrindən istifadənin stimullaşdırılması
Burada ekoloji cəhətdən təmiz, elektrik mühərrikli nəqliyyat vasitələrindən istifadənin stimullaşdırılması nəzərdə tutulur.
Avtonom (sürücüsüz) nəqliyyat vasitələrindən istifadə imkanlarının təhlil edilməsi
Avtonom (sürücüsüz) nəqliyyat vasitələrini yeni nəqliyyat inqilabı adlandırırlar. Bu bənddə qeyd olunan nəqliyyat vasitələrinin hərəkətinin təşkili məqsədilə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və digər təşkilati-hüquqi məsələlərin həlli nəzərdə tutulur.
Nəqliyyat vasitələrinin utilizasiyasının təşkili və nəqliyyat vasitələrinin texniki vəziyyətinə nəzarətin, həmçinin onların texniki baxış qaydalarının təkmilləşdirilməsi.
Belə ki, proqrama görə texniki baxışı artıq DYP həyata keçirməyəcək və bu vəzifəni özəl texniki baxış məntəqələri icra edəcək, lakin bu özəl məntəqələr texniki baxış qaydalarını pozarlarsa, onlar məsuliyyətə cəlb olunacaqlar.

Finally, in December 27, 2018 in Azerbaijan State Program on Road Safety or in other word national action plan was approved. The Program covers the period of 2019-2023 and its strategic objectives are followings:
- reducing the number of deaths in road crashes by 30%
- reducing the number of injuries in road crashes by 30%
- reducing the number of road crashes by 30%
- reducing the number of infant deaths by 50%
To achieve these strategic objectives, it is planned to implement a number of categorized activities:
- Road safety management
Many of the problems in the field of transport are derived from the lack of effective cooperation between agencies and incoordination. More attention should be paid to supervision mechanisms in this area. Road safety demands new standards and approaches. Here it is intended to establish state register of motor roads, interactive electronic map of the motor ways network, interactive map of crash-hazardous road areas and hot spots, electron database of road crashes, map of placement of existing traffic lights, road signs, engagement lines and other technical means related to road traffic organization and railway crossing and other electron databases. Synchronization of these databases with each other is essential.
- Safe roads and traffic management
Urban infrastructure and roads should be designed much safer. This includes all aspects: sidewalk, pedestrian crossings, driving lines, movement control and etc. Human factor is important in safe traffic organization. So sudden human mistakes should not lead to disasters.
- Safe vehicles
Vehicles should also provide safety, this applies to cars, buses and other vehicles. Technical-safety of vehicles and removal of obsolete vehicles from the roads are one of the key issues. State standards should require from drivers to have seat belts, air bags, modern brake systems, child car seats and secure buffers.
- Safe road users
Working with people and also influencing their behaviors is one of the most difficult problem. However, it is necessary to train drivers, conduct regular propaganda, promotion and awareness campaigns.
- Post-crash measure
People need to know the basics of first aid. If a road crash occurs, victims should be provided with first aid as soon as possible.
We would also like to talk about some of the activities of the State Program.
Ensure the compliance of activities in the field of urban building and construction with the requirement of road safety
This action is about design, construction, reconstruction of construction facilities and improvement compliance criteria of the road infrastructure in accordance with road safety requirements. We should note that new rules should be developed on compliance of areas with road infrastructure and these issues should be reflected in the General Plan of Baku city that is being preparing now.
Distribution of transports by types of transport and ensuring interconnection of different types of transport
This article is about integrated transport system. Integrated transport system creates easy opportunities for passengers to use all transport vehicles. System increases the number of passengers by making use of transport easier.
Meanwhile, in the program it’s envisaged to increase the number of urban public transports, to research organizational possibilities of trams, passenger shipping and economic efficiency, to prepare proposals in this field and create single transport strategy of Azerbaijan Republic. Let’s note that this issue is very actual, especially for Baku city and special transport strategy or document on transport policy for compliance of city with road infrastructure should be prepared.
Optimization of permissible speed limits on motorways and optimization of speed limit of vehicles in accordance with the characteristics of the road-traffic network within residential areas
Nowadays in streets and prospects of all developed cities of the world the speed limit is 50 km/h (in quiet streets speed limit is 20-30 km/h). In urban streets 80-90 km/h speed limit cannot even be said. It is noteworthy that it is not sufficient to reduce speed limit, the traffic along the urban streets should be regulated.
Organization and regulation of safe movement of pedestrians
This is a very important issue as in Azerbaijan the majority of deaths in road crashes are among pedestrians. The main reason of this problem is streets and avenues with high speed limit, highways that pass through residential areas, as well as improperly organized or generally inaccessible crossings.
Increasing the capacity for vehicle mobility and reducing movement density
It is impossible to fight with traffic jams by increasing the capacity of roads. Not any city has yet achieved this, but passenger capacity of the street-road network can be increased. This does not mean there is no need for new road constructions, nevertheless these steps should influence on directing traffic flow to outside from the city centers and better coordinating of street-road network. Thus, it is possible to reduce the movement of vehicles in the city.
Creating bicycle lines and stops
We should understand that creation of bicycle lines and stops is a very important issue. Hence, bicycle is a more effective transport mean than just an entertainment or sport. Bicycle lines are not just a matter of painting, they should be designed with great sensitivity and network should be organized related in relation to it.
Improvement of public transport movement
This is about the construction of special movement lines for buses in streets and avenues and express lines for buses in Baku and surrounding cities, towns and villages.
Promoting the use of ecologically clean vehicles
By this, it is envisaged promotion of the use of ecologically clean vehicles with electric motors.
Analysis of opportunities for using autonomous vehicles
Autonomous (unmanned) vehicles are called a new transport revolution. This article provides the improvement of legislation for the purpose of organizing the movement of mentioned vehicles and resolution of other organizational and legal issues.
Organization of vehicle utilization and improvement of technical condition of vehicles and their periodic technical regulations.
Thus, according to this program technical review will not be carried by State Road Police and therefore, private technical review centers will carry out this duty, nonetheless, if these private centers violate the technical review rules, they will be brought to justice.